Osmanlı Devleti'ni kullanarak Türkiye'den koparılıyorlar

Haber7 yazarı Taha Dağlı , Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın  Osmanlı  için söylediği sözleri "Marunş Başrahibi Osmanlıcı çıktı , Peki Lübnan'ı bizden kim , neden uzaklaştırıyor?" adlı k

haber7
0

İşte Taha Dağlı nın o yazısı;

Lübnan’ın Maruni asıllı Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın Osmanlı’ya yönelik asılsız iddialarına Lübnan’daki Maruni kilisesinin başrahiplerinden olan Antoine Daou’dan sert tepki geldi.

Başrahip Daou , Cumhurbaşkanlarının sözlerine kesinlikle katılmadığını vurguladı , “onların yaptıkları için gerçekten çok üzüldüm. Maruni kilisesi ve Maruni cemaati  Osmanlı   Devleti  nin hakimiyetindeyken huzur ve güven içindeydi. Bu konunun böyle gündeme gelmesinden dolayı çok üzgünüm. Tarih onların yazdıklarından bambaşka onlar bizim  Osmanlı  ile nasıl bir ilişkimiz olduğunu bilemezler.  Osmanlı   Devleti  sevgi imparatorluğuydu ve  Osmanlı  hakimiyeti altında siyasi , dini , iktisadi , toplumsal ve kültürel olarak bir çok gelişim gösterdik , bunları kimse inkar edemez” dedi.

Mişel Avn’ın iddia ettiği gibi 100 yıl önce Lübnan’daki Marunilerin  Osmanlı  ile hiçbir dertlerinin olmadığı ortada.

Bugün ise bazı Maruni’ler farklı düşünüyor , tıpkı Lübnan’ın zengin etnik yapısında yer alan başka gruplar gibi onlar da  Osmanlı  üzerinden  Türkiye  ile bir hesaplaşmaya gitmeye kalkışıyorlar ya da kalkıştırılıyorlar.

Peki neden?

Tam da BAE ve Suudi Arabistan’ın tarihi gerçekleri saptırarak Osmanlı’yı kötüleyen politikalarla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =