Talep giderek artıyor! Geçim kaynağı oldu

Dağlardan gelen lezzet olarak bilinen  kuşburnu  Bayburt ve Erzincan'ın kırsal kesimlerinde bazı vatandaşların  Geçim   kaynağı  oldu.

haber7
0

C vitamini açısından en zengin besin maddelerinden biri olan  kuşburnu  , Bayburt ,  Erzincan  ve Gümüşhane çevresinde marmelat , reçel ve çay olarak yoğun bir taleple tüketiliyor. Köylüler tarafından dağlardan toplanarak kent pazarlarında satılan vitamin deposu kuşburnunun aynı zamanda birçok faydası bulunuyor. Doğal ortamda yetişen genelde dağlarda yetişeni daha makbul olan  kuşburnu  geleneksel yöntemlerle toplanıyor.

Bayburt’un Demirözü ilçesi ve Erzincan’ın Kemah ilçesi dağlık alanlarında yaşayan ailelerce toplanan  kuşburnu  marmelat ve reçele dönüştürülerek hem aile hem de ilçe ekonomisine katkı sağlıyor.

Köylülerin yoğun mesai harcayarak topladığı  kuşburnu  , ayıklama işleminin ardından evlerin bahçelerinde yakılan odun ateşinin üzerinde bakır kazanlarda kaynatılan suya konuluyor. Yaklaşık 2 saat kaynatılan  kuşburnu  kevgirden geçirme kıvamına geldikten sonra kendi suyuyla ezilerek çekirdeklerinden ayıklanıyor.

Çekirdeklerinden ayıklanan  kuşburnu  yeniden aynı işlemle bu kez çok ince bir elekten geçirilerek içerisindeki kılçıklardan temizleniyor. Daha sonra posası ayıklanan  kuşburnu  yeniden kazanda kaynatılıyor. Bu işlem yaklaşık 4 saat sürüyor. Reçel kıvamına gelen  kuşburnu  , kaynatma işleminin ardından sıcak halde kavanozlara konularak , dinlenmeye bırakılıyor. İsteğe göre içerisine şeker de ilave ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =