Türkiye   Bankalar   Birliği  (TBB) doğalgaz santralleri kredilerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada "Elektrikte  yapılandırma  ihtiyaçlı portföy 12-13 milyar dolar" denildi

haber7
0

Türkiye  Bankalar   Birliği  (TBB) "elektrikte  yapılandırma  ihtiyaçlı portföy 12-13 milyar dolar. elektrikte 2019 da 10 milyar dolar  yapılandırma  bekleniyor. en olumsuz senaryoda dahi bu kredilerin sermaye yeterlilik oranına etkisi  yüzde 0 ,23" açıklamasında bulundu.

TBB den yapılan açıklama şöyle:

"Son dönemde kamuoyunda doğalgaz santralleri hakkında yer alan tartışmaların daha sağlıklı bir zeminde yapılmasını teminen bu açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Elektrik üretim ve dağıtım sektörünün mevcut borç stoku 47 milyar ABD Doları civarındadır.  yapılandırma  ihtiyacı bulunan kredi portföyü 12-13 milyar ABD Doları düzeyindedir. Bu tutarın yaklaşık 10 milyar ABD Doları tutarındaki kısmının 2019 yılı içinde yapılandırmasının tamamlanması beklenmektedir.

Bu kredilere ilişkin sınıflandırma ve karşılık hesaplamaları uluslarararası finansal modellere ve denetime uygun bir şekilde yapılmaktadır. Kredi teminatları ve santrallerin nakit akış projeksiyonlarındaki beklentilerin farklı olması nedeniyle karşılık oranları  Bankalar  arasında fark gösterebilmektedir.

En olumsuz senaryoda dahi bu kredilerin tamamına karşılık ayrılsa bile bunun sektörün sermaye yeterlilik oranına etkisi yaklaşık yüzde 0 ,23 düzeyinde olacağı hesaplanmaktadır. Bu kredilerinin tamamının 3. gruba alınması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =