Milyar dolarlık şirketi 'çöpe' attılar

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's , ABD'li otomotiv devi Ford'un kredi notunu Baa3'ten Ba1'e düşürdüğünü açıkladı.

haber7
0

ABD li otomotiv devi  Ford  , kredi derecelendirme kuruluşu Moody s in yaptığı açıklama ile sarsıldı. Öyle ki , Moody s  Ford  un kredi notunu , yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürerek Ba1 olarak açıkladı. Piyasalarda çöp olarak tanımlanan Ba1 notunun ,  Ford  un beklenin altında kalan gelirleri ve şirketin dönüşümü için gözden çıkarılan milyarlarca dolar nedeniyle verildiği belirtiliyor

Öte yandan , şirketin kendini yüksek maliyetli bir yeniden yapılandırmanın içinde bulmasının da söz konusu notun verilmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

Ayrıca ,  Ford  un dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin de satışlarının geçen yıl yüzde 37 oranında azalması da , ortaya çıkan tabloda etkili oldu.

PİYASA DEĞERİ ERİDİ

Uzun vadede ürün gamını yenileme , elektrikli modellere ayrılan bütçe ve diğer maliyetler ile birlikte 11  Milyar   dolarlık  bir dönüşüm paketi açıklayan  Ford  , sadece bu yıl söz konusu plan çerçevesinde 3.5  Milyar   dolarlık  harcama yaptı.

Sadece 2 inci çeyrekte kasasından 1.2  Milyar  dolar çıkan  Ford  un , aynı dönemde net kârı da yüzde 86 gerileme ile 148  Milyar  dolara düştü.

Amerikan piyasalarının kapanışı sonrası gelen açıklama ile ,  Ford  un New York borsasında işlem gören hisselerinde yüzde 3.25 oranında değer kaybı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =