Putin bunu hiç beklemiyordu! Kayıp büyük

Rusya'da pazar günün yapılan yerel seçimlerde , muhalefetin 'Stratejik oy verin' çağrısı üzerine iktidar partisi , Moskova Belediye Meclisi’ndeki koltuklarının üçte birini kaybetti.

haber7
0

Rusya Federasyonu nda Pazar günü yapılan yerel seçimlerde oyların tamamına yakını sayıldı.  Rusya  Devlet Başkanı Vladimir  Putin  e yakın adayların Moskova da büyük kayıplar yaşadığı belirtiliyor.

Rus medyasına göre , oyların önemli bir kısmı bağımsız , komünist ve liberal adaylara gitti. İktidar partisi Birleşik  Rusya  , buna göre Moskova Belediye Meclisi ndeki koltuklarının yaklaşık üçte birini kaybetti. Basına yansıyan haberlere göre , meclisteki 45 koltuğun 20 si muhalefete gitti. Şu ana kadar 45 koltuktan 38 inde  Putin  yanlısı isimler bulunuyordu.

STRATEJİK OY ÇAĞRISI GELMİŞTİ

Muhalefet lideri Aleksey Navalnıy , seçimlerden önce Moskovalılara stratejik oy verme çağrısı yapmıştı. Navalnıy seçmenden , oylarını  Putin  adayları karşısında en fazla şansı olan adaya vermelerini istemişti.

Rus yerel seçimlerinin  Putin  için bir test niteliği taşıdığı kaydediliyordu. Birleşik  Rusya  partisine verilen destek oranı , seçimler öncesinde azalmıştı.

Muhalif adayların seçimlere katılmasına izin verilmemesinin ardından Moskova sokakları haftalar boyunca protesto gösterilerine ev sahipliği yapmıştı. Eylemlerde yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Rusya da Pazar günü , belediye başkan ve meclislerinin yanı sıra 16 bölgesel vali ve 13 bölgenin parlamento seçimleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =