Ünlü sanatçı hayatını kaybetti!

Tiyatro oyun yazarı , yönetmeni , oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Dinçer Sümer , 81 yaşında yaşamını yitirdi.  sanatçı  için yarın saat 14.00'te Konak Sahnesi'nde cenaze töreni düzenlenecek.

haber7
0

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt , yaptığı yazılı açıklamada , Türk tiyatrosunun değerli ismi Sümer in vefatından büyük üzüntü duyduklarını belirterek çok kıymetli bir rejisörü kaybettiklerini ifade etti.

Kurt , "Kurumumuz emekli rejisörlerinden , eski edebi kurul üyemiz ve Türk tiyatromuzun değerli ismi  Dinçer Sümer  in vefat haberini büyük teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Kıymetli rejisörümüze Allah tan rahmet niyaz ediyor , ailesine , sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı.

Dinçer Sümer kimdir?

19 Mart 1938 tarihinde İzmir de dünyaya gelen  Dinçer Sümer  , Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü nden mezun oldu. Daha öğrenciyken gazetecilik yapmaya başladı , tiyatrolarda çalıştı ve sinema filmlerinde de oynadı. Devlet Tiyatrosu nda oyunculuk yapmaya başlayan Sümer , ayrıca şiir , hikaye ve romanın yanı sıra , radyo oyunu yazmaya başladı. Tiyatro üzerine Polonya , Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri nde araştırmalar yaptı.  Dinçer Sümer  , Türk Dil Kurumu , TRT , TOBAV , TBMM , Abdi İpekçi Barış ve Dostluk , Sanat Kurumu ödülleri sahibidir.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =