Çin'den 400 milyar dolarlık dev hamle

Çin’in ABD’nin yaptırım uyguladığı sektörler de dahil olmak üzere İran’a  400   milyar  dolar yatırım yapması bekleniyor.

haber7
0

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif’in Ağustos ayında Pekin ziyareti sırasında  İran  ve Çin’in 2016 yılında imzaladığı 25 yıllık stratejik ortaklık anlaşması güncellendi.

 

5 YIL İÇERİSİNDE YAPILABİLİR

Petroleum Economist dergisi  İran  Petrol Bakanlığından bir kaynağa dayandırılan bir raporunda , anlaşma kapsamında Çin’in zengin doğal kaynaklara sahip İran’a  400   milyar  dolar yatırım yapmasının beklendiğini ve bu yatırım ilk 5 yıl içerisinde yapılabileceğini kaydetti.

Dergide yer alan rapora göre , anlaşma ABD dolarıyla ödeme yapılmadan petrol ve gaz sektörünün küresel dengesinde potansiyel maddi bir kaymaya , hidrokarbon sektöründe ise sismik bir kaymaya işaret ediyor.

 

 

Anlaşma kapsamında Çin in  İran  ın petrol , gaz ve petrokimya sektörlerini geliştirerek 280  milyar  dolar yatırım yapması , taşımacılık ve endüstriyel altyapı iyileştirmesi için ise 120  milyar  dolar yatırım yapması öngörülüyor.

Rapora göre , Çin İran’a enerji ve petrokimya projelerini korumak üzere 5 bin asker gönderecek.

Yatırımlarla birlikte İran’ın diplomatik ve ekonomik konumunu iyileştirmesi ayrıca ABD nin yaptırımlarını yeniden uygulamaya koymasıyla durdurulan enerji projelerini yeniden başlatmaya geçmesi bekleniyor. Anlaşmaya göre , Çin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =