Greenpeace'ten çağrı: Süresini uzatın

 Greenpeace  , Suudi Arabistan'a uygulanan silah ambargosunun süresinin uzatılmasını ve Yemen'deki savaşa katılan ülkelere yönelik de genişletilmesini talep etti.

haber7
0

Uluslararası çevre örgütü  Greenpeace  ,  Almanya  ya ,  Suudi Arabistan  a silah ihracatını durdurma kararının uzatılması çağrısında bulundu.

 

 

Greenpeace üyelerinin  Almanya  Ekonomi ve Enerji Bakanlığı önünde düzenlediği eylemde ,  Yemen  de savaşa katılan ülkelere silah satışı protesto edildi.

Bakanlığın önüne temsili 3 füze koyan göstericiler ,  Almanya  Ekonomi ve Enerji Bakanı  Peter Altmaier  e çağrıda bulunarak , "Altmaier ,  Yemen  savaşına silah ihracatını durdur" yazılı pankartlar taşıdı.

 

 

Greenpeace  ten  silahsızlanma uzmanı  Alexander Lurz  , AA muhabirine yaptığı açıklamada , 30 Eylül de  Almanya  nın  Suudi Arabistan  a uyguladığı silah ambargosunun sona ereceğini hatırlatarak , "Biz bunun uzatılması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Bu ambargonun  Yemen  deki savaşa katılan ülkelere yönelik de genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Lurz , bu konuda topladıkları 10 bin imzayı Ekonomi ve Enerji Bakanlığına teslim edeceklerini kaydetti.

Lurz , anketlere göre Alman halkının yüzde 81 inin  Yemen  de savaşa katılan ülkelere silah satımına karşı olduğu bilgisini de paylaştı.

Suudi Gazeteci  Cemal Kaşıkçı  cinayeti nedeniyle geçen kasımda  Suudi Arabistan  a silah ihracatını askıya alan Alman hükümeti , bu kararı en son 31 Mart ta 6 ay daha uzatmıştı.

Öte ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =