Ordu'da yapılıyor! Moritanya ve Gürcistan'a gönderiliyor

Ordu'da yaklaşık 80 kişinin istihdam edildiği tersanede üretilen gemiler , Türkiye'nin yanı sıra  Moritanya  ve Gürcistan'daki balıkçılar tarafından tercih ediliyor.

haber7
0

Ordu da yaklaşık 80 kişinin istihdam edildiği tersanede üretilen  balıkçı tekneleri  , yurt içinin yanı sıra  Moritanya  ve  Gürcistan  daki balıkçılardan talep görüyor. Altınordu ilçesindeki Kumbaşı Balıkçı Barınağı nda 1974 te İhsan Kaya tarafından ahşap kayık imalatı için kurulan işletme , daha sonra teknolojinin de ilerlemesiyle çocukları Muammer ve Engin Kaya tarafından tersaneye dönüştürüldü.

Yaklaşık 15 yıldır  tersane  olarak hizmet veren işletme , bir süre önce  Moritanya  ve  Gürcistan  dan da balıkçı gemisi için sipariş almaya başladı. Tersanede şimdiye kadar boyları 15 ile 50 metre arasında değişen yaklaşık 200 balıkçı gemisi üretildi. Gemilerin bir kısmı  Moritanya  ve  Gürcistan  a gönderildi.

Kumbaşı  tersane  işletmecisi Muammer Kaya , AA muhabirine yaptığı açıklamada , baba mesleğini ağabeyiyle sürdürdüklerini , babalarının mirasını daha ileriye taşıdıkları için mutlu olduklarını söyledi. Sektöre yaklaşık 15 yıldan bu yana hizmet verdiklerini belirten Kaya , yaptıkları balıkçı gemilerinin bir bölümünü ise siparişin geldiği  Moritanya  ve  Gürcistan  a gönderdiklerini aktardı.

Kaya , şimdiye kadar  Moritanya  ya 16 ,  Gürcistan  a ise 5 balıkçı gemisi gönderdiklerini ifade ederek , bu ülkelerden yeni talep olduğunu ve bu gemilerin imalatının hızla sürdürüldüğünü kaydetti. Bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =