Harekete geçildi! Türkiye iki ülkede maden arayacak

MTA , Özbekistan madenlerini tarıyor. 20 bin kilometrelik uçuşla  maden  alanları aranacak. Sudan’da da çalışmalar kışın başlıyor.

haber7
0

Enerji ve  maden  alanındaki tecrübesini yurtdışına da taşımak isteyen  Türkiye  ,  maden  arama ruhsatı aldığı ülkelerde  Harekete  geçiyor.  Türkiye  hem Özbekistan hem de Sudan’da ruhsat aldığı alanlarda tarama başlatıyor. Çalışmalarla Özbekistan ve Sudan’da havadan  maden  röntgeni çekilecek.  maden  Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) çalışmalarına Özbekistan’da başlarken , Sudan’daki saha kasım veya aralıkta incelenecek.

30 GÜNDE BİTECEK 

Özbekistan’a giden MTA ekibi ve uçağı 23 Ağustos’ta ölçüm almaya başladı. Uçaklar 20 bin kilometrelik uçuşla taramayı neticelendirecek. Çalışmaların koşullar ve hava şartlarına bağlı olarak 30 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor. 

BÖLGENİN RÖNTGENİ ÇEKİLİYOR

Havadan jeofizik çalışmaları yeni çalışılacak bölgelerin jeolojilerinin daha net bir şekilde görülmesini , bölgenin röntgeni çekerek  maden  rezervlerinin yoğun olduğu bölgelerin tespit edilip alanların daraltılmasını sağlayacak. Elde edilecek veriler doğrultusunda hazırlanacak haritalar ve diğer bilgilerle nokta atışla arama ve sondaj yapılabilecek.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =