Dolar yeni haftaya 5.71 liradan başladı

Geçtiğimiz haftayı 5.71 seviyesinden kapatan dolar/TL perşembe günü açıklanacak Merkez Bankası'nın  faiz kararı  öncesi  yeni   haftaya  da bu seviyeden başladı. Bu hafta bütün gözler Merkez Bankası

haber7
0

Ağustos ayını küresel resesyon beklentileri , artan Brexit belirsizliği ve ABD-Çin ticaret savaşının etkisiyle 5.83 ten kapayan dolar/TL geçtiğimiz hafta ABD ile Çin in yeniden müzakerelere başlayacağını açıklaması ve beklenenden olumlu gelen enflasyon verisinin etkisiyle 5.65 e kadar geriledi. 

Geçen cumaya da 5.65-5.70 lira aralığında başlayan dolar , CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu na verilen hapis cezasının ardından 5.72 liraya kadar yükseldi. Politik gerilim endişesi TL nin  dolar  karşısında değer kaybetmesine yol açtı.  dolar  böylece geçen haftay 5.71  liradan  tamamladı.

FED BAŞKANI ETKİLİ OLMADI

Geçen hafta bunun yanında Fed Başkanı Jerome Powell ın açıklamaları da merakla bekleniyordu. 17-18 Eylül de yapılacak faiz toplantısı öncesi Powell ın açıklamaları ilgiyle dinlendi ancak Fed Başkanı özenle hazırladığı konuşmasında piyasaları hareketlendirecek bir mesaj vermemeye büyük gayret gösterdi. Başarılı da oldu. Powell ın açıklamalarının kur veya altın fiyatlarına önemli bir etkisi olmadı.

Bu hafta piyasaların gözü kulağı  Merkez Bankası  nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararında olacak.  Merkez Bankası  PPK nın faiz indirimine gitmesine kesin gözüyle bakılsa da indirimin ne seviyede olacağı merakla bekleniyor. Şu anda piyasada öne ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =