Çin İran'a 5 bin asker gönderecek

Çin’in , İran’ın  ABD  tarafından yaptırım uygulanan sektörlerine 280 milyar dolarlık  yatırım  yapacağı öğrenildi. Pekin yönetiminin ayrıca İran’ın endüstriyel altyapısına da 120 milyar dolarlık bi

haber7
0

Çin , İran’ın  ABD  tarafından yaptırım uygulanan sektörlerine büyük bir  yatırım  yapma hazırlığında olduğu bildirildi. Söz konusu  yatırım  tutarının 280 milyar dolar olduğu belirtildi.

Petroleum Economist dergisinde yer alan haberde ,  İran  Petrol Bakanlığından bir kaynağa dayandırılan bilgiye göre , bu yatırımın Çin ile  İran  arasında imzalanan yeni bir anlaşma kapsamında gerçekleşeceği ifade edildi.

Aynı haberde , Pekin yönetiminin İran’ın endüstriyel altyapısına da 120 milyar dolarlık bir  yatırım  yapma niyetinde olduğu aktarıldı.

Yatırımların , anlaşmanın yürürlük tarihinden itibaren beş yıl içerisinde tamamlanacağı öğrenildi. Her iki ülkenin hemfikir olması halinde ise ek yatırımların gerçekleşeceği bilgisi paylaşıldı.

5 BİN ÇİNLİ GÜVENLİK GÖREVLİSİ İRAN’A GİDECEK

Yatırımlar karşılığında İran’ın Çinli şirketlere; petrol , gaz ve petrokimya alanlarında yeni , dondurulmuş ya da henüz tamamlanmamış projelerin ihalelerinde katılım önceliği tanıyacağı bildirildi. Bu durumun , yaklaşık 5 bin Çinli güvenlik görevlisinin projelerin korunması gerekçesiyle  İran  topraklarına gönderilmesi ihtiyacını da beraberinde getirdiği ifade edildi.

Söz konusu güvenlik güçlerinin , İran’dan Çin’e yapılacak ihracat ürünlerinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =