Bakanlık'tan yangın söndürme uçaklarıyla ilgili önemli adım

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli  , Rusya'da üretilen  yangın   söndürme  uçaklarını incelemek üzere yarın Taganrog şehrine gidecek

haber7
0

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli  ,  Rusya  üretimi  yangın  söndürme uçaklarını incelemek için yarın Taganrog şehrine gidecek.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada , orman yangınlarıyla havadan mücadelede etkin rol üstlenen amfibik uçak hava gücünün  Bakanlık  bünyesinde oluşturulmasının hem ülke ormanları hem de Akdeniz Havzası ve komşu ülkelerde yapılacak hava desteği kapsamındaki operasyonlar için önem arz ettiği belirtildi.

Bu uçakların yüksek tonajda su atma ve hızlı intikal etme kabiliyetleriyle yangınla mücadelede etkin rol oynayacağı kaydedilen açıklamada , uzun süredir amfibik hava gücünü oluşturma yönünde çalışmalar ve incelemelerin sürdürüldüğü bildirildi.

Kanada ,  Rusya  ve Japonya nın ürettiği amfibik uçakların kendi ülkelerinde ve dünya genelinde kullanıldığı aktarılan açıklamada , sadece  yangın  söndürme maksatlı ve 6 ton su atma özelliğine sahip Kanada yapımı CL-415 serisi uçakların genellikle ABD ve Avrupa ülkelerince tercih edildiği vurgulandı.

Açıklamada ,  Rusya  üretimi BE-200 serisi amfibik uçağın çok maksatlı (arama kurtarma , havadan keşif ve gözetleme , personel malzeme nakli ve  yangın  söndürme) üretildiği anımsatılarak , şu ifadelere yer verildi:

"Ayrıca 2 adet turbojet motoru ve kabin basıncıyla teçhiz edildiğinden yüksek sürat ve yüksek irtifadan intikallerin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =