Aşırı sağcı aday muhtar seçildi! Tepkiler sürüyor

Almanya'nın  Hessen  eyaletindeki bir mahallede ,  Aşırı   sağcı  ismin  muhtar  seçilmesi tartışmalara neden oldu.

haber7
0

Alman basınında yer alan haberlere göre , Altenstadt beldesine bağlı Waldsiedlung mahallesinde yapılan muhtarlık seçimlerinde , aralarında Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) , Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Hür Demokrat Parti (FDP) temsilcilerinin de yer aldığı mahalle konseyi ,  Aşırı   sağcı   Almanya  Nasyonal Demokrat Parti nin (NPD) temsilcisi Stefan Jagsch ı oy birliğiyle  muhtar  seçti.

Konseyde yer alan tüm parti temsilcilerinin Jagsch a destek vermesi , ülkede tepkiyle karşılandı.

SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil , durumu "akıl almaz" olarak niteledi. 

Bu kararın hemen geri alınması gerektiğini vurgulayan Klingbeil , "SPD nin çok açık bir tutumu var. Nazilerle iş birliği yapmıyoruz , hiçbir zaman... Bu , federal düzeyde , eyaletlerde ve yerel düzeyde de geçerli." ifadelerini kullandı.

CDU Federal Meclis Milletvekili ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı Peter Tauber de "Siyasi ve ahlaki pusulası olmayan ve bir demokrat olarak böyle sorumsuz bir karar veren kişinin CDU da yeri yok." değerlendirmesinde bulundu.

Hessen eyaletinde Avrupa Bakanı Lucia Puttrich ve CDU Altenstadt Bölge Başkanı Sven Müller-Winter de yaptıkları ortak açıklamada , anayasaya aykırı hedefleri olan NPD li siyasetçinin  muhtar  seçilmesinin CDU için kabul edilmez olduğu belirtilerek bu "yanlış kararın" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =