Rusya yerel seçimler için sandık başında!

 yerel   seçimler  , hem parlamento seçimlerine yakın bir tarihte gerçekleşmesi hem de öncesinde başkent Moskova’da son dönemin en geniş protestolarına mahal vermesi nedeniyle önem taşıyor.

haber7
0

Rusya Federasyonu , 85 bölgesinden her birinde birbirinden farklı  yerel  idareci ya da meclis üyelerini seçmek için  sandık  başına gitti. 

16 bölgede vali , başkent Moskova ve 2014’te Ukrayna’dan ayrılıp Rusya’ya dahil olan Kırım dahil 13 bölgede  yerel  meclislerin üyeleri seçilecek.

BU  yerel  SEÇİMLER DİĞERLERİNDEN FARKLI

Rusya’da  yerel  seçimlere halkın ilgisi genelde çok yüksek olmasa da bu seçimler farklı. Seçimlerin yakından izlenecek olmasının sebeplerinden birisi 2021’de düzenlenecek parlamento seçimlerinin öncesinde düzenlenmeleri.

SEÇİMLERE KABUL EDİLMEYEN MUHALİFLERDEN PROTESTO ÇAĞRISI

Bir diğer sebepse başkent Moskova’nın  yerel  meclisinin üyelerinin belirlenmesi adına yapılacak seçimlere bazı muhalif bağımsız siyasetçilerin adaylık başvurularının kabul edilmemiş olması.

Söz konusu muhalifler , seçimlere başvurularının kabul edilmemesini nedeniyle protesto çağrısında bulunmuştu. Seçimlerden önce her cumartesi günü düzenlenen protestolarda 2 binden fazla kişi gözaltına alınmıştı.

SAHTE İMZA TARTIŞMASI

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova , muhalif adaylardan bazılarının , gerekli olan belgeleri sunmamaları ve sundukları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =