ABD'den Mugabe için ''ihanetli'' başsağlığı mesajı

 ABD  Dışişleri Bakanlığı , 95 yaşında hayatını kaybeden eski Zimbabve Devlet Başkanı Robert  Mugabe  için  başsağlığı   mesajı  yayımladı.

haber7
0

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada , eski Zimbabve Devlet Başkanı  Mugabe  nin ölümü nedeniyle yakınlarına  başsağlığı  dilekleri iletildi. Açıklamada , şu ifadelere yer verildi:

"Robert  Mugabe  , Zimbabve nin bağımsızlığına kavuşmasında yardımcı oldu ancak insan hakları ihlali ve ekonomik alandaki yanlış yönetimiyle milyonları yoksullaştırarak , kendi insanlarının umutlarına ihanet etti. Zimbabve halkının daha iyi ve müreffeh bir hayata ulaşmaları için desteğimizi sürdüreceğiz."

ÜLKEYİ 37 YIL YÖNETTİ

Nisan ayından bu yana Singapur da tedavi gören  Mugabe  nin perşembe günü yaşamını yitirdiği açıklandı.

Eski İngiliz sömürgesi olan ve bağımsızlık öncesi "Güney Rodezya" adını kullanan Zimbabve yi 37 yıl boyunca yöneten Robert  Mugabe  , 1924 yılında dünyaya geldi.

Güçlü hitabetiyle bilinen  Mugabe  , 1970 li yıllarda başını çektiği Zimbabve Afrikalı Ulusal Birliğinin beyazlara karşı verdiği mücadeleyle ün kazandı. Robert  Mugabe  , partisinin Mart 1980 deki seçimleri kazanması sonrasında ülkenin ilk başbakanı oldu ve ülkenin adı "Zimbabve" olarak değiştirildi.

Zimbabve de 1982-1986 yıllarında  Mugabe  nin eski hükümet ortağı Joshua Nkomo ve partisi Zimbabve Afrika Halkları Birliği ile yaşanan siyasi kriz iç ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =