Faizler düştü fırsatçılar türedi

Kamu bankalarının ‘yüzde 0 ,99 ve 180 ay vade’ hamlesiyle vatandaşlar harekete geçti. Birçok projede fiyatlar yüzde 10-20 bandında yükseldi. Ev hayali kuranlar , bu sefer yüksek fiyat engeline takıldı!

haber7
0

Bankaların konut kredisi faizinde indirime gitmesi , sadece vatandaşı değil müteahhitleri de harekete geçirdi. Bazı konut projelerinde ve “yap-sat” tarzı birçok butik projede , fiyatlar yüzde 10-20 bandında yükseldi. İkinci el piyasada da aynı oranda olmasa bile benzer eğilim gözleniyor. Vatandaşlar , düşen faiz yükü ve artan vade avantajı sebebiyle ev hayallerini gerçeğe dönüştürmek isterken , gördükleri fiyat artışları karşısında hayal kırıklığı yaşıyor. Müteahhit firmalar ise; durgunluk , yüksek faiz ve maliyet artışı sebebiyle fiyat artışı yapamadıklarını , küçük miktardaki yükselişlerin “gecikmiş” ve “kaçınılmaz” olarak yansıdığını belirtiyor.

BAŞA DÖNMEYELİM! Adrese Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Hiçdurmaz “Aslında her iki tarafta da bekleyiş hâkimdi. Vatandaş , ev almak için uzun süredir faizin düşmesini kolluyordu. Müteahhit firmalar ise , yıllardır artan maliyetleri fiyatlarına yansıtamıyordu. Bugün gelinen noktada , vatandaşın talebi 0 ,99  kredi  oranı ve 180 ay vade imkânı ile biraz yükseldi. İstanbul’da özellikle ikinci el piyasada ve daha merkezî olmayan bölgelerde satışlar daha hareketli. Bu anlamda bir kıpırdanma var. Diğer taraftan yeni projelerde ve merkezi bölgelerde konut fiyatlarında biraz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =