Skandal sözlerin ardından Türkiye'ye destek gösterisi

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın  Osmanlı  İmparatorluğu dönemini hedef alan  Skandal  açıklamaları , cuma namazının  ardından   Trablusşam  kentinde protesto edildi.

haber7
0

Kentteki tarihi Büyük El-Mansuri Camisi nde kılınan cuma namazından sonra Avn ın "Osmanlı nın Lübnanlılara devlet terörü uyguladığı" yönündeki  Skandal  açıklaması ve Türkiye nin Beyrut Büyükelçiliğine dün yapılan provokatif eyleme karşı  Osmanlı  Devleti ve Türkiye ye  destek  gösterisi düzenlendi.

Türk bayraklarının yanı sıra  Osmanlı  padişahı 2. Abdülhamid Han ve  Osmanlı  armasının fotoğraflarının yanı sıra  Lübnan  bayrakları taşıyan göstericiler ,  Osmanlı  Devleti ve Türkiye ye  destek  sloganları attı.

Eski milletvekili Misbah el-Ahdab ,  Trablusşam  Belediyesi Meclis Üyesi ve Kültürel Miras Komitesi Başkanı Prof. Dr. Halid Tadmori , Büyük El-Mansuri Camisi İmamı Ali Çelebi ve tarihçi Prof. Ömer Tadmori nin de katıldığı gösteride , Avn ın iddialarının gerçeklerle bağdaşmadığı ve  Osmanlı  nın sadece Türkiye yi değil ,  Lübnan  daki ve tüm dünyadaki Müslümanları temsil eden bir medeniyet olduğu yönünde konuşmalar yapıldı.

İmam Çelebi , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Cumhurbaşkanlığı makamına oturan kimsenin her şeyde mutedil ve İslam ın gelenek ve tarihinin yanı sıra  Osmanlı  İmparatorluğu nun özellikle Lübnanlı Hristiyanlara yönelik hoşgörülü tutumlarını öğrenmesi gerektiğini kaydetti.

Eski milletvekili Ahdab da Avn ın  Osmanlı  ya yönelik ifadelerine tepki göstererek , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =