ABD  Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford , Rusya'nın ABD'nin  uzay   potansiyeli  için  gerçek  bir  tehdit  oluşturduğunu öne sürdü.

haber7
0

ABD Dış İlişkiler Konseyi nde konuşan Dunford , "1990 yılında uzaya araçlarımızı konuşlandırdığımızda , orada rakipsiz olacağımızı düşünmüştük. Ancak şu anda  Rusya  , Çin , Kuzey Kore ve İran bu alanda  ABD  nin rakipleri durumunda" dedi.

ABD nin uzayda konuşlu araçları için gerçek bir  tehdit  söz konusu olduğunu kaydeden Dunford , "Bundan dolayı uzaya bağlı ve doğrudan uzayla ilişkili ticari ve askeri çıkarlarımız için de bir  tehdit  söz konusu" ifadelerini kullandı.

Geçen hafta  uzay  Kuvvet Komutanlığı nın kurulduğunu açıklayan Trump ın "ABD  uzay  Kuvvetleri Komutanlığı , Washington un bir sonraki savaş alanı olan uzaydaki hayati çıkarlarını koruyacak" açıklamasıyla uzayın  ABD  nin gelecekteki savaş alanı olacağını belirtmişti.

Trump ın  uzay  savaşı açıklamasını değerlendiren  Rusya  Federal  uzay  Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitry Rogozin , uzayın militarizasyonunun kaçınılmaz olduğunu söyleyerek "Rusya da bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor" demişti. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: SPUTNİK Yedi Gündem Abone ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =