Yüksek Mahkeme Johnson'a açılan davayı reddetti

İngiltere'de  Yüksek   Mahkeme  , Başbakan Boris Johnson'ın parlamentoyu 5 hafta tatil etme kararının iptali için yapılan başvuruyu reddetti.

haber7
0

Yüksek  Mahkeme  ,  Johnson  ın İngiliz parlamentosunu 5 hafta tatil etme kararının iptali için aktivist Gina Miller in açtığı , eski başbakanlardan John Major ın da müdahil olduğu davada kararını verdi. İskoçya Yüksek Mahkemesinin aynı konuda bu hafta verdiği karar doğrultusunda ,  Johnson  ın parlamentoyu tatil kararının yasalara aykırı olmadığına hükmedildi. 

Kararda ,  Johnson  ın parlamentoyu tatil etme kararının hukuki değil siyasi nitelikte olduğu , bu nedenle de  Mahkeme  tarafından iptal edilemeyeceği ortaya kondu. 

Kararın bir üst mahkemeye taşınma yolu ise açık bırakıldı. Üst mahkemedeki duruşmanın 17 Eylül de yapılması bekleniyor. Davacı taraf ,  Johnson  ın parlamentoyu tatil kararıyla elindeki gücü kötüye kullandığını iddia ediyordu.

Başbakan  Johnson  , geçen hafta parlamentoyu 9 Eylül-14 Ekim tarihlerinde tatil etme kararı almıştı. Parlamentoyu tatil kararı muhalefet partileri tarafından "darbe" diye nitelendirilirken , hafta sonunda İngiltere de 30 dan fazla kentte gösteriler düzenlenmişti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA Yedi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =