Fiyatı yüzde 46 arttı

Dünya  kayısı  üretiminin büyük bölümünün gerçekleştirildiği Malatya'da hasat sezonunda kilogramı 2 lira 20 kuruşa satılan kabuklu çekirdeğin  Fiyatı   yüzde  46 arttı

haber7
0

Dünya kuru  kayısı  üretiminin yüzde 85 inin yapıldığı  Malatya  da kabuklu çekirdeğin kilogramı hasat sezonuna göre yüzde 46 artarak 3 lira 20 kuruşa yükseldi.

Türkiye deki 17 milyon  kayısı  ağacının 8 milyonuna ev sahipliği yapan ve "dünya  kayısı  başkenti" olarak anılan  Malatya  da  kayısı  çekirdeği fiyatları hasat sezonundan bu yana yaklaşık yüzde 46 arttı.

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz ,  yaptığı açıklamada çekirdek fiyatlarındaki artışın üreticiyi memnun ettiğini söyledi.

Badem ve fıstık fiyatlarındaki artıştan dolayı  kayısı  çekirdeğine talebin artığını ve bu durumun  kayısı  çekirdeği fiyatlarının yükselmesinde etkili olduğuna aktaran Solmaz , şöyle devam etti:

"Sezon başında kükürtlü kabuklu çekirdeğin kilogramını 2 lira 20 kuruşa satan çiftçi , şu an 3 lira 20 kuruşa satıyor. Kükürtsüz kabuklu  kayısı  çekirdeğinin kilogram fiyatını ise üretici bugün 6 lira 50 kuruş civarında satıyor. Bugün üreticinin kilogramını 13 liraya kadar sattığı  kayısı  çekirdeği içi raflarda perakende 27 ile 30 lira arasında pazarlanıyor. Çiftçiden kilogramı 25 liraya alınan kükürtsüz  kayısı  çekirdek içinin tüketiciye yansıyan  Fiyatı  45 lira. Maalesef üreticinin sattığı fiyat ile tüketicinin aldığı fiyat arasındaki fiyat makası çok farklı."

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =