Şii milis gücü iddiaları yalanladı!

Irak'ta Haşdi Şabi Heyet Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in imzasıyla duyurulan "hava kuvvetleri kurma kararı" ,  milis  gücüne ait resmi siteden yalanlandı.

haber7
0

Haşdi Şabi nin internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada , "Medyada , Haşdi Şabi nin Hava Kuvvetleri Müdürlüğü kurmak için karar aldığı yönündeki haberler doğru değildir." ifadeleri kullanıldı. 

Haşdi Şabi Heyet Başkan Yardımcısı Mühendis imzasıyla dün yayımlanan karar yazısında ise , "2014 yılında çıkarılan Başbakanlık kararnamesinde bize verilen yetkiler dahilinde ve kamu çıkarını göz önünde bulundurarak , Haşdi Şabi Hava Kuvvetleri Müdürlüğü kurulması kararı alındı." bilgisi verilmişti. 

Yazıda , söz konusu müdürlüğün başına vekaleten Salah Mehdi Hantuş’un getirildiği aktarılmıştı.  Irak  medyasında , söz konusu kararın ardından , Hantuş un İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Mühendis ile birlikte daha önce çektirdiği bir fotoğraf yayımlanmıştı. 

ABD Hazine Bakanlığı , Kasım 2012 de , teröre destek sağladığı gerekçesiyle Hantuş un yaptırım listesine alındığını duyurmuştu. 

HAŞDİ ŞABİ İÇİNDEKİ ÇEKİŞME

Haşdi Şabi Heyet Başkanı ve  Irak  Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Feyyad ile İran a yakınlığıyla bilinen Ebu Mehdi Mühendis arasında geçen ay da karşılıklı açıklamalar üzerinden bir çekişme yaşanmıştı. 

Mühendis , 21 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =