Almanya'da sanayi üretimi azaldı

Almanya'da  sanayi   üretimi  , ara ve sermaye malları üretiminin tekrar zayıf kalmasının etkisiyle temmuz ayında bir önceki aya göre hafif artış beklentisine karşın yüzde 0 ,6 düşüş gösterdi.

haber7
0

Almanya Federal İstatistik Ofisi nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre , mevsimsellik ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi , temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 0 ,6 azaldı. Piyasalarda , sanayi üretimine ilişkin beklenti aylık yüzde 0 ,3 artması yönündeydi. 

Sanayi üretimi , Temmuz 2018 e göre de yüzde 4 ,2 daraldı. Daha önce aylık yüzde 1 ,5 düşüş olarak açıklanan haziran ayı verisi ise yüzde 1 ,1 düşüş olarak revize edildi.

Veriler , ülkede temmuzda önceki aya kıyasla enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin yüzde 0 ,8 azaldığını ortaya koydu. 

Temmuzda sanayi üretiminin artış beklentisine karşı düşüş göstermesi , Avrupa nın en büyük ekonomisinin üçüncü çeyrekte daralacağına dair endişeleri artırdı.

Söz konusu dönemde sanayi üretimi içerisinde ara malı üretimi yüzde 0 ,7 ve sermaye malı üretimi yüzde 1 ,2 azaldı.

Tüketim malları üretimi yüzde 0 ,6 arttı. Sanayi dışında , enerji üretimi seviyesinde bir önceki aya göre yüzde 1 ,3 azalış , inşaatta ise yüzde 0 ,2 artış kaydedildi. 

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =