Şanlıurfa’da bu yıl kırmızıbiber az, talep çok

 Şanlıurfa  mutfağının vazgeçilmez baharatlarından olan isot olarak adlandırılan pul biber , bu  yıl  hasadının az olmasından dolayı fiyatıyla cep yakacak.

haber7
0

Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmez baharatlarından olan isotun fiyatı , hem tarla ve bahçelere dadanan yaprak kurdu hem de ürünün az yetiştirilmesinden dolayı arttı. Veriminde geçen yıla göre düşüş yaşanan  kırmızı biber  geçen  yıl  1 ile 1 ,5 lira arasında satılırken , bu  yıl  ise 2 ,5 ile 3 lira arasında satışa sunuluyor. Vatandaşlar , her  yıl  yüzlerce kilo aldıkları kırmızıbiberi bu  yıl  alamadıklarını belirterek fiyatların bir an önce düşmesi gerektiğini ifade etti. 

“BU YIL İSOT ÇOK PAHALI” 

İsot fiyatları bu  yıl  yüksek olduğu için alamadığını belirten vatandaşlardan Recep Sümbül , “Hal pazarına geldim. Biber alacağım. İsot fiyatları çok pahalıdır. İsot 2 ,7 liradır. Biz her  yıl  300 kilogram isot alıyorduk. Bu  yıl  ise fiyatların yüksek olduğundan dolayı isot alamıyoruz. Geçen  yıl  isot 1 ,5 liraydı , çok pahalı oldu” dedi. 

DAHA DA PAHALI OLMASI BEKLENİYOR 

Bu  yıl  isot az ekildiği için rağbet gördüğünü dile getiren vatandaşlardan Abdullah Cesur , “İsot yetiştiricileri tarlada çalışıyor. İsot yetiştiricileri isotun her türlü bakımını yapıyor. Yetiştiriciler , fiyatının 5 lira olmasını istiyor. Vatandaşlar da isotun fiyatının ucuz olmasını istiyor. Bu  yıl  isot ekimi az olduğu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =