T-Rex'lerle ilgili yeni keşif!

 T-Rex  olarak da bilinen "Tyrannosaurus rex'lerin" kafataslarında , klima işlevi görebilen ve vücutlarındaki sıcaklıkları ayarlamalarına yardımcı olan deliklerin var olduğu tespit edildi.

haber7
0

T-Rex olarak da bilinen "Tyrannosaurus rex lerin" kafataslarında , klima işlevi görebilen ve vücutlarındaki sıcaklıkları ayarlamalarına yardımcı olan deliklerin var olduğu tespit edildi.

Anatomical Record dergisinde yayımlanan araştırmaya göre , Missouri Üniversitesinden araştırmacılar , Florida da bulunan bir Zooloji Parkı ndaki timsahların kafatasında vücut ısılarını ayarlayabilmelerini sağlayan kan damarı dolu deliklerin benzerlerinin , dinazor fosilleri ve  T-Rex  lerin kafataslarında da bulunduğu belirlendi.

Araştırma ekibinden Kent Vliet , timsahların vücut ısılarının çevresel koşullara bağlı olduğunu kaydetti.

Hava soğudukça timsahların vücut sıcaklıklarını artırmaya , hava sıcaklığı arttıkça da vücut ısılarını soğutmaya çalıştıklarını ifade eden Vliet , çalışmada kullandıkları sıcaklık değerlerini noktalarla gösteren termal görüntüleme aletleriyle bu ısı değişimini belirginleşen ve kaybolan noktalar sayesinde tespit ettiklerini aktardı.

Daha önce öne sürülen hipotezleri tersine çeviren bir çalışma

Araştırmacılar , T-Rexlerin kafatası fosilleri ve üç boyutlu görüntülerinde de aynı şekilde 2 büyük delik bulunduğu , bu deliklerin dinazorlar için klima işlevi görerek serinlemelerine yardımcı olduklarını bildirdi.

Ohio üniversitesinden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =