Finlandiya'da Müslümanlara yönelik ırkçı uygulama kaldırıldı

Finlandiya'da havuzda tesettür mayo giyme yasağı , "her türlü mayo yasağının  cinsiyet  ve  din  temelinde ayrımcılığa yol açacağı" sebebiyle kaldırıldı.

haber7
0

Finlandiya da ayrımcılıkla mücadele konuları ile ilgilenen kamu başdenetçisi  Kirsi Pimia  , yayınladığı tavsiye kararında , halkın kullanımına açık havuzlarda  Müslüman  kadınların giydiği , vücudu örten mayolara izin verilmesi gerektiğini ifade etti.

Pimia , her türlü mayo yasağının  cinsiyet  ve  din  temelinde ayrımcılığa yol açacağını vurguladı.

Halkın kullanımına açık bazı havuzlarda  tesettür mayo  giyen kadınların girişlerine izin verilmediği yönünde aldığı şikayetleri değerlendiren Pimia , kararında şu ifadeleri kullandı:

"Ayrımcılık yasaları açısından bakıldığında , tüm yüzme havuzlarının tesettür mayo kullanımına izin vermemesini sorunlu buluyorum. Bazı  Müslüman  kadınlar  burkini  giyiyor ve bunun yasaklanması  din  ve  cinsiyet  temelinde ayrımcılığa sebep olabilir."

Pimia ayrıca , havuzlardaki duş alanlarının da toplumdaki tüm kesimler arasında eşitliği teşvik edecek şekilde düzenlenmesinin doğru olacağını ve bu noktada özürlülerin , hastaların ve cinsel tercihi farklı olanların da dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

FRANSA DA IRKÇI  uygulama  SÜRÜYOR

Fransa’da devletin işlettiği kamu havuzlarına hijyen gerekçesiyle sadece mayo ile girilmesine izin veriliyor. Şort ve haşama gibi giysiler yasak. Bu uygulamayı eleştiren ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =