Yunanistan Türkiye'nin restine cevap veremedi: Sakın yaklaşma

İngiliz gemisinin Türk karasularında atışlı tatbikat yapacağı haberini duyan  Yunanistan  , ilan yarışına girdi. Atış yapılacak koordinatları sahiplenerek Navtex yayınlamak isteyen Atina'ya Ankara'dan 'Sakın yaklaşma'

haber7
0

Türkiye ile Yunanistan’ın Ege’deki restleşmesi Akdeniz’in orta yerine uzandı. Yeni Şafak ın habrine göre , Deniz Kuvvetleri , İngiliz gemisinin Türk karasularında atışlı tatbikat yapacağını duyurunca sözkonusu koordinatı sahiplenen Atina , kendi deniz seyir duyurusunu (Navtex) yayınlamak istedi. Mavi Vatan haritasının güney sınır hattında yaşanan bilek güreşi , 4 Eylül günü iki ülkeyi sıcak savaşın eşiğine getirdi. Türk ve Yunan donanmasının aynı gün aynı noktada egemenlik ilanı dün tansiyonu hayli yükseltse de Atina , Ankara’nın çizdiği sınırı aşmaya cesaret edemedi. 

İLAN YARIŞINA GİRDİ Yunanistan’ın İngiliz gemisi faaliyeti için adeta Türkiye ile Navtex ilan etme yarışına girdiği olay , ağustos sonunda başladı. İngiliz gemisi HMS Enterprise’ın dün (4 Eylül) Akdeniz’de yaptığı top atışı eğitiminden önceden haberdar olan Deniz Kuvvetleri , Türk Navtex sahasında yapılacak eğitim konusunda deniz trafik emniyeti açısından denizcilere duyuru yayınladı. 29 Ağustos’ta yayınlanan seyir duyurusuyla Türkiye , sözkonusu bölgeyi ‘askeri eğitim sahası’ ilan etti. Türkiye’nin ilanı üzerine Yunan donanması ise 30 Ağustos günü bir seyir duyurusu yayınladı ve aynı sahayı 4 Eylül tarihinde ‘İngiltere Deniz Altı Eğitim Sahası’ olarak kodladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =