21 milyar dolarlık projeye onay

Rusya’nın bağımsız en büyük doğalgaz şirketi Novatek , Sibirya bölgesinde inşa edeceği Arktik LNG 2 tesisine başlama kararı aldı.

haber7
0

Rus doğalgaz şirketi Novatek’ten yapılan açıklamaya göre , 21.3  milyar   dolarlık  yatırımla hayata Arktik LNG 2 tesisi için yönetimin son yatırım kararını aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Novatek CEO su Leonid Mihelson , şirketin küresel sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) piyasasında önemli bir oyuncu olarak yükseldiğini belirterek , "Bugün , ikinci büyük LNG projemiz Arktik LNG 2 için son yatırım kararının onaylayarak , dünyanın en büyük LNG üreticilerinden biri olma yolunda önemli bir adım daha attık" değerlendirmesinde bulundu.

Arktik LNG 2 , Yamal LNG’nin ardından Novatek şirketinin ikinci LNG üretim projesi olma özelliğini taşıyor. Yılda 19.8 milyon metreküp LNG üretilmesi planlanan projenin 2023’te devreye alınması öngörülüyor.

Projede , Japon JOGMEC şirketi yüzde 10 , Çinli CNPC ve Japon Mitsui konsorsiyumu yüzde 10 , CNPC’nin alt şirketi CNODC şirketinin yüzde 10 , Fransız TOTAL şirketinin yüzde 10 ve Novatek’in yüzde 60 payı bulunuyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =