Çin İran´a 400 milyar dolar yatırım yapacak

Çin , İran'a 25 yıllık bir stratejik anlaşma çerçevesinde petrol sahaları ve ulaştırma altyapısı başta olmak üzere  400   milyar  dolarlık  yatırım  yapacak

haber7
0

Petroleum Economist in haberine göre Ağustos ayı sonunda Pekin´e iki günlük bir ziyaret gerçekleştiren  İran  Dışişleri Bakanı Muhammed  Cevad Zarif  , iki ülke arasında 2016 yılında imzalanan "Kapsamlı Stratejik İşbirliği Anlaşması" çerçevesinde hazırladığı yol haritasını , Çinli meslektaşı Wang Yi´ye sundu.

İran Petrol Bakanlığı´na yakın ve ismini gizli tutan bir üst düzey yetkili ise yol haritasının ayrıntılarını açıkladı.

Yetkiliye göre Çin ,  İran  ın petrol ve doğal gaz sahalarında yeni üretim alanları açmanın yanı sıra ülkenin petrokimya endüstrisine de  yatırım  yapacak. Büyük kısmı ilk beş yılda olmak üzere bu yatırımlar 280  milyar  dolara ulaşacak. İki ülkenin anlaşması halinde  yatırım  miktarı arttırılabilircek.

Yine Pekin yönetimi ,  İran  ın ulaştırma ve imalat sanayi sektörlerine de 120  milyar  dolarlık  yatırım  gerçekleştirecek. Aynı şekilde bu yatırımların da çoğunluğu ilk beş yılda yapılacak ve iki tarafın uygun görmesi halinde ek  yatırım  bütçeleri oluşturulabilecek.

Anlaşma çerçevesinde , Çinli firmalar İran´da her türlü petrol ve doğal gaz üretimi ve petrokimya sektörü ihalelerinde öncelikli olarak yer alma ayrıcalığına sahip olacak.

Pekin yönetimi projelerin gerçekleştirilebilmesi için gerekli ekipman ve uzman iş gücünü İrana gönderecek.

Ayrıca Çin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =