IKBY, Türkiye'nin seçim tecrübesinden yararlanmak istiyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) , Türkiye'nin seçim şeffaflığı ve seçmen kayıtlarına ilişkin  tecrübesinden  faydalanmak istiyor.

haber7
0

IKBY Bağımsız Yüksek  Seçim  Komisyonu Sözcüsü Şirvan Zırar , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Türkiye nin  seçmen  kütüğü listeleri ve  Seçim  şeffaflığı konusundaki deneyimine dikkati çekti.

Bir süre önce  Ankara  da Yüksek  Seçim  Kurulunu (YSK) ziyaret ettiklerini belirten Zırar , "Türkiye de devletin elinde  seçmen  bilgileri var. Bizim gibi aylarca  seçmen  listelerinin güncellenmesiyle uğraşmıyor. Türkiye nin  seçmen  kütüğünün hazır olması kimsenin eleştirisine mahal bırakmıyor." dedi.

IKBY nin sağlıklı ve güncel bir  seçmen  kütüğü sistemine sahip olması isteğini dile getiren Zırar , bu konuda  YSK  yi örnek alarak Türkiye nin  Seçim  tecrübesinden  yararlanmak  istediklerini ifade etti.

Zırar ,  IKBY  de halkın taleplerini karşılayacak yeni bir  Seçim  yasasına da ihtiyaç olduğunu belirtti.

Komisyon olarak  Seçim  yasasıyla ilgili bir proje hazırladıklarını ve yakında Meclise sunacaklarını söyleyen Zırar , konuyu  Birleşmiş Milletler  Irak Temsilciliği yetkilileri ve  IKBY  Meclisindeki Anayasa Komisyonuyla ele alacaklarını kaydetti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =