Nissan CEO'su haksız kazanç sağladığını kabul etti

Şirket içinde yapılan iç denetim sonrası  Nissan  CEO'su Hiroto Saikawa'nın  haksız  ödeme aldığı ortaya çıktı. Saikawa  haksız   kazanç  elde ettiğini  kabul   etti  ancak ödemelerin hatalı olduğundan hab

haber7
0

Japon otomotiv devi Nissan ,  CEO  sunun karıştığı bir skandalla çalkalanıyor. Şirket içinde yürütülen bir soruşturma sonucunda aralarında  CEO  Hiroto Saikawa nın da yer aldığı 6 yöneticinin hak etmediği ödemeler aldığı ortaya çıktı.

 

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Saikawa  haksız  kazanç  sağladığını   kabul  ederek "Ancak ben ödemelerin kurallara göre yapıldığını sanıyordum. Hiçbir şeyden haberim yoktu" dedi. 

EN UYGUN TARİHLER SEÇİLDİ

 

 

Japon medyasında yer alan haberlere göre  Nissan  yöneticileri , yaptıkları sözleşme kapsamında şirketin hisse değerinin artması durumunda , bu artışla doğru orantılı bir ikramiye almaya hak kazanıyor. İddiaya göre bu ikramiyeler hesaplanırken hisse performansını en yüksek gösterecek tarihler seçildi. Böylece yöneticiler hak ettiklerinden fazla ikramiye almaya hak kazandı. 

DARBE MAĞDURU OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR

Nissan ın eski yönetim kurulu başkanı Carlos Ghosn , bonus ödemelerindeki usulsüzlükler ve şirket parasını kendi hesabına yönlendirdiği iddialarıyla aralık ayında tutuklanmış , sonra 9 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakılmıştı. Daha sonra nisan ayında ise Umman daki bir distribütörden gelen 5 milyon doları  Nissan  yerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =