Alman devi kurucusu olduğu borsadan çıkartılıyor

 Alman  çelik üreticisi ve teknoloji firması ThyssenKrupp'ın  kurucusu   olduğu  DAX 30 endeksinden 23 Eylül'den sonra çıkartılacağı bildirildi. Deutsche Börse , 23 Eylül'de ThyssenKrupp'ın DAX 30 end

haber7
0

Alman hisse senedi borsası operatörü Deutsche Börse den yapılan açıklamada , 23 Eylül de ThyssenKrupp ın DAX 30 endeksindeki yerini uçak motoru üreticisi MTU Aero Engines ın alacağı belirtildi.

KURUCU ÜYESİYDİ

1988 de başlatılan DAX ın 30 kurucu üyesinden biri olan ThyssenKrupp , 23 Eylül den sonra orta ölçekli şirketlerin endeksi olan MDAX endeksi içinde işlem görecek.

Dünya genelinde 160 binden fazla çalışanı bulunan ThyssenKrupp ın hisse senetlerinin değeri son 12 ayda yüzde 45 değer kaybetmişti. Yeniden yapılandırma içinde olan şirket , asansör birimini satılığa çıkarmıştı.

Analistler , ThyssenKrupp ın söz konusu endeksten ayrılmasının ,  borsa  yatırım fonu olarak da adlandırılan ETF lerin şirketin hisse senetlerini satmak zorunda kalması anlamına geldiğini belirterek , ayrıca sadece tanınmış prestij sahibi firmalarla ilgilenen aktif yatırım fonlarında  Alman  şirketi yatırım seçenekleri arasında görmeyeceklerini ifade etti.

Commerzbank da çıkartılmıştı

Geçen yıl da Deutsche Börse ,  Almanya  nın ikinci büyük bankası olan Commerzbank ı DAX endeksinden çıkartarak , elektronik ödeme sistemleri şirketi Wirecard ı endekse dahil etmişti. Commerzbank da DAX ın 30 kurucu üyesinden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =