Dolar güne yine hareketli başladı!

 Dolar  , büyüme verisiyle başlayan ve enflasyonla desteklenen pozitif veriler sonrası TL karşısında değer kaybını sürdürüyor.  Dolar  kuru 5.85'li seviyelerden kademeli olarak 5.65'e kadar inerken gözler Cuma g&

haber7
0

Dolar/TL , geçen hafta Çin kaynaklı kur ve ticaret savaşı endişeleri ile yaşanan flash crash ile 6.40 üzerine yükseldikten sonra indiği 5.85 bandından bu hafta açıklanan verilerle 5.65 e kadar indi.

2 Eylül haftasında açıklanan ilk veri 2. çeyrek büyümesi oldu. Türkiye nin 2. çeyrekte yüzde olarak beklenen daralması daha düşük geldi. Türkiye nin milli geliri 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1 ,5 azalırken , dolar/TL bu verilerle 5.80 altına geriledi.

Dün açıklanan enflasyon verisiyle birlikte kurdaki düşüş trendi hızlanarak devam etti. Yüzde 1.5 civarı beklenen ağustos ayı enflasyonu yüzde 0.8 de kaldı. Dolar/TL ise kademeli olarak 5.65 e kadar çekildi.

Yıllık enflasyonun yüzde 15 e gelmesi ve baz etkisiyle enflasyonun eylül ayında tek hanelere düşme ihtimali , Merkez Bankası nın 12 Eylül toplantısında faiz indirimi için daha fazla alan açıyor. 

Türkiye nin CDS i bu bir haftalık süreçte 425 bp den 396 ya kadar gerilerken , TL üzerindeki başlıca koruma kalkanı olarak gösterilen faizde beklenti 300 bp indirim. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada , "Faize alerjim var , yüksek faize karşıyım. Şu anda yeniden faizde düşüş  başladı  , enflasyon da düştü. Politika faizi daha da düşecek." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca "2020 ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =