İngiltere'de adım adım kriz!

Anlaşmasız ayrılığı engelleyen yasa teklifinin Parlamento'da kabul edilmesi üzerine İngiltere Başbakanı Johnson '15 Ekim'de erken seçim' istedi ama teklif parlamentoda kabul edilmedi. Öte yandan İngiltere&rsq

haber7
0

İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası , hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile bir  Brexit  anlaşmasına varamaması durumunda ,  Brexit  tarihini ertelemesini zorunlu kılan yasa tasarısını onayladı. Avam Kamarasında bu akşam yapılan oylamada anlaşmasız  Brexit  i engellemek için muhalefetin gündeme taşıdığı yasa tasarısı 299 a karşı 327 oyla kabul edildi. Kararın ardından İngiltereBaşbakanı Johnson 15 Ekim de erken seçim istedi. İngiliz parlamentosu , hükümetin erken seçim teklifini kabul etmedi

3 AYLIK ERTELEME

Tasarıya göre İngiliz hükümeti 19 Ekim e kadar AB ile  Brexit  anlaşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa , AB den  Brexit  için 3 aylık erteleme talep etmek zorunda olacak.

Tasarı , AB nin farklı tarih teklif etmesi durumunda da bunu kabul veya ret yetkisinin İngiliz hükümetinde değil parlamentoda olmasını öngörüyor.

Tasarıda son anda yapılan değişikliğe göre , Theresa May in AB ile vardığı  Brexit  anlaşmasının güncellenmiş şeklinin de parlamento tarafından oylanması gerekecek.

Muhalefet partileri anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük tasarıyı bugün parlamentoya sunmuştu.

Tasarı , Avam Kamarasındaki bütün aşamaları tamamlayıp kabul edilerek parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasına sevk edildi.

Lordlar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =