YouTube'a 'çocuk hakları ihlalinden' rekor ceza

 ABD  Federal Ticaret Komisyonu , yasaları ihlal ederek çocuklara yönelik izleme ve reklam satışı yaptığı tespit edilen video paylaşım sitesi YouTube'a 170 milyon dolar  ceza  kesti. New York Başsavcısı James , "Google ve YouTu

haber7
0

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) , yasaları ihlal ederek çocuklara yönelik izleme ve reklam satışı yaptığı tespit edilen video paylaşım sitesi YouTube’a 170 milyon dolar  ceza  kesti.

FTC tarafından yapılan açıklamada , YouTube’un ait olduğu Google ile  ceza  konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Anlaşma ,  YouTube  un , reklamcılık yönlendirmeleri için çocukların davranışsal ve kullanıcı bilgilerini toplayarak Çevrimici Çocuk Gizlilik Koruma Yasası (COPPA) kurallarını ihlal etmesinden dolayı 170 milyon  ceza  ödemeyi kapsıyor.

20 yıllık federal yasa olan COPPA , özellikle internet şirketlerinin , ailelerin rızası olmadan 13 yaşından küçük çocukların kişisel bilgilerini toplamayı ve paylaşmayı yasaklıyor.

New York Başsavcılığı ofisinin de dahil olduğu anlaşma gereğince , Google , federal hükümete 136 milyon dolar , New York eyaletine de 34 milyon dolar ödeyecek.

FTC , temmuz ayında da sosyal medya paylaşım sitesi Facebook’a kullanıcılarının bilgilerini izinsiz ve usulsuz toplamaktan ve kişisel bilgilerin gizliliğini ihlalden dolayı 5 milyar dolar  ceza  uygulamıştı.

"BU ŞİRKETLER ÇOCUKLARI RİSKE SOKTU VE GÜÇLERİNİ KÖTÜYE KULLANDI"

New York Başsavcısı Letitia James , yaptığı açıklamada , "Google ve  YouTube  , reklam gelirleri için bilerek ve yasa ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =