Çanakkale'de bulundu: Tam 7 bin yıllık

Çanakkale'deki Assos Antik Kenti'nde yapılan kazılarda önemli tarihi eserler bulundu. Antik kente ait en eski yerleşim kanıtı olarak M.Ö. 5000 yılına tarihlenen 7 bin  yıllık   granit  taş balta bulundu.

haber7
0

Çanakkale nin Ayvacık ilçesine bağlı Behram köyündeki 7 bin  yıllık   Assos Antik Kenti  nde , bu yıl kazılar ilk kez 12 ay devam edecek. Prof. Dr. Nurettin Arslan başkanlığında yürütülen kazılarda , Erken Bizans Çağı ndaki gündelik yaşam koşulları aydınlatılıyor. Bu yılki kazılarda , bir atöyle içerisinde günümüzden bin 600 yıl öncesine ait kemikten yapılmış ilginç buluntular ortaya çıkarıldı. En eski yerleşim kanıtı olan ve M.Ö. 5000 yılına tarihlenen Kalkolitik Döneme ait 7 bin  yıllık  bir  granit  taş baltanın da bulunduğu Assos ta , farklı çağlara ait bronz sikkeler de buluntular arasında yer alıyor.

 

 

Başta Aristoteles olmak üzere Platon un öğrencilerinin faaliyette bulunduğu Yunan şehir devletinin en güzel modelleri arasında gösterilen 7 bin  yıllık   Assos Antik Kenti  ndeki kazılar  Çanakkale  Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan başkanlığında , 25 kişilik kazı ekibiyle sürüyor. Kazılar , Kültür ve Turizm Bakanlığı , Türk Tarih Kurumu ve İçdaş firması tarafından destekleniyor. Türkiye de 12 ay kazıların devam edeceği 20 antik kentten biri olan Assos ta , bu yıl batı kapısı girişi yanındaki han yapısı , konut alanı , Agaro batı girişi , büyük yapı ve Kybele kutsal alanında kazı yapılıyor. Erken Bezans yapılarında koruma ve onarım ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =