Pakistan  Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur , Hindistan'la  Keşmir  konusunda yaşanan gerilim hakkında "Pakistan sürekli tansiyonu düşürmeye çalıştı. Nükleer güce sahip ülkelerde sava

haber7
0

Gafur , düzenlediği basın toplantısında ,  Hindistan  ın Cammu  Keşmir  in özel statüsünü kaldırdığını ve eyalette baskı uyguladığını belirterek , buna karşılık  Pakistan  ın gerilimi azaltmak için çaba sarf ettiğini söyledi.

Pakistan Başbakanı İmran Han ile Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi nin  Hindistan  ın Cammu  Keşmir  kararını aldığı ağustos ayının başından bu yana diplomatik yollarla krize çözüm aradığını dile getiren Gafur , "Han , göreve geldiği ilk gün  Hindistan  a diyalog çağrısı yaptı ancak onlar buna karşı  savaş  uçaklarını yolladılar. Birçok ülkenin liderleri ve dışişleri bakanlarıyla görüşüldü ve yapılan çağrılar sonucu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 50 yılın ardından ilk kez  Keşmir  i gündemine aldı." ifadelerini kullandı.

Gafur ,  Pakistan  ın bölgede barış için çalıştığı değerlendirmesinde bulunarak , "Pakistan sürekli tansiyonu düşürmek için çalıştı. Önce ülkemizde şimdi de bölgemizde barışı sağlamak için çalışıyoruz. Nükleer güce sahip ülkelerde savaşa yer yok. Bizim atacağımız tansiyonu yükseltecek bir adım , dikkatleri  Keşmir  de yaşanan Hint zulmü üzerinden çekip alacaktır." diye konuştu.

Hindistan da azınlıklara baskı yapıldığını belirten Gafur , Hint yönetimini ise Nazi Almanyası na benzeterek , "Hindistan da Hitler in takipçileri ile Nazi ideolojisine sahip ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =