Türkiye'nin 5. görkemli kalesi

Sinop'un  Boyabat  ilçesinde bulunan Türkiye'nin 5.  görkemli   kalesi   Boyabat   kalesi  , bütün ihtişamıyla dimdik ayakta duruyor.

haber7
0

Gerek tatilcilerin , gerek Sinoplu vatandaşların uğrak yerlerinin başında gelen Boyabat Kalesi , güzelliğiyle görenleri hayran bırakıyor.  Boyabat  Belediye Başkanı Şefik Çakıcı , “Sinop’un  Boyabat  ilçesi köklü bir tarihe sahip bir şehirdir. Tarihiyle , kültürüyle , bağrında barındırdığı medeniyetleriyle  Boyabat  bir tarih ve kültür şehridir. Nasıl ki insanın bir kimliği varsa şehirlerin de bir kimliği vardır. İnsanın kimliği kendi geçmişini belgeler. Şehirlerin de kimliği kendi geçmişlerini belirler. Biz de bu anlamda kimliğimizi belirleyen en büyük değer  Boyabat   kalesi  dir. Çünkü bizi biz yapan değerlerden bir tanesi kaledir. Kültür Bakanlığımız tarafından da Türkiye’nin 5. görkemli  kalesi  seçildi. Kalemize baktığımız zaman normalde kaya parçasından ibaret. Ama burada bir tarih var. Burada yaşayan medeniyetler var. Bunun yanında hikayeleri var. Kırkkızlar hikayesi çok önemli bir hikaye. İnşallah Boyabat’ın turizm geleceğinde de önemli yeri olacak hikaye. Kalemize değer katacak bütün etkinlikleri bundan sonra yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Sinop Müze Müdürlüğünden alınan bilgiye göre ,  Boyabat  ilçesinin bulunduğu Gökırmak Vadisi nde karşılıklı sarp iki kayalık tepeden biri üzerinde kurulan kale , kayaların doğal yapısına uygun şekilde inşa edilmiş. Kaleye giriş güneydoğu köşesinden büyük yuvarlak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =