Deniz altındaki elektrik arızalarına yerli robotla müdahale edilecek

Uludağ  elektrik  Dağıtım AŞ (UEDAŞ) Ar-Ge mühendislerince geliştirilen su altı robotunun saha çalışması Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde gerçekleştirildi.

haber7
0

Enerji sektörünün öncü şirketlerinden Limak  Enerji  Grubu bünyesinde faaliyet gösteren UEDAŞ , kaliteli  elektrik  hizmetini vatandaşa kesintisiz olarak sunabilmek için Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

UEDAŞ , hizmet bölgesinde yer alan Gökçeada , Bozcaada , Marmara , Avşa ve Ekinlik adalarında yaz aylarında turizmin etkisiyle artan yoğun  elektrik  kullanımı nedeniyle yaşanabilecek şebeke sorunlarına karşı çözüm geliştirdi. Adalara  elektrik  taşıyan su altı kablolarındaki olası arızalara karşı harekete geçen Ar-Ge ekibi , geliştirdikleri  robotla  şebekenin durumunu inceleyebilecek , olası arızalara müdahale sürecini hızlandırmış olacak.

UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı , AA muhabirine , söz konusu su altı robotunun prototipinin testlerini Bozcaada açıklarında yaptıklarını söyledi.

 

 

Türkiye de geliştirilen ilk  yerli  ve milli su altı robotunun teknik özellikleriyle de öne çıktığını dile getiren Danacı , "Geliştirilen su altı robotunun üzerinde 360 derece hareket kabiliyetine sahip 2 adet yüksek çözünürlüklü kamera bulunuyor. Aynı zamanda robotta , ses dalgalarını kullanarak cismin boyut , uzaklık gibi verilerin görülmesini sağlayan sonar aleti bulunuyor. GPS ile de nerede olduğu kolaylıkla saptanabilen ve 6 itici motoru bulunan su altı robotunun üzerinde metal dedektör ve 1 adet ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =