İran nükleer faaliyetlere hız kazandıracak

 İran  ABD'nin yaptırımlarından korunmak için ,  petrol  satışını garanti altına almak istediğini belirtmiş ,  Fransa   Cumhurbaşkanı   Macron  ile müzakerelere başlamıştı. Sabah saatlerinde  İran   Dışişleri  Bakan Yardımcısı Ira

haber7
0

İran , nükleer anlaşmayı eksiksiz uygulamak için , ABD nin uyguladığı yaptırımlardan korunmayı şart koşmuştu. Bunun neticesinde geçtiğimiz günlerde  Fransa   Cumhurbaşkanı  Emmanuel  Macron  un arabuluculuğuyla devam eden müzakerelerde ,  İran   petrol  satışının garanti altına alınması ve bankacılık sorunlarının giderilmesi gerektiğini belirtmişti. 

 

 

"PETROL GELİRLERİNİ SAĞLAYIN , NÜKLEER ANLAŞMAYA DÖNELİM"

İran  Dışişleri  Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi , bugün sabah saatlerinde 14. Bled Stratejik Forumu için bulunduğu Slovenya nın başkenti Ljubljana da , "İran 15 milyar dolar aldıktan sonra , P4+1 (Çin , Rusya ,  Fransa  , İngiltere ve Almanya) ülkeleri ile müzakereye hazır olacak.  İran  defaatle petrol gelirlerini kullanılabilir bir şekilde sattığı takdirde , nükleer anlaşmayla ilgili attığı adımlardan geri dönebileceğini ifade etmiştir. Ruhani - Macron telefon görüşmesinde Macron’a Avrupa’nın ya İran’dan  petrol  alması gerektiği , ya da İran’ın  petrol  gelirlerine eşdeğer bir kredi limiti tahsis edilmesi gerektiği belirtildi" açıklamasında bulunmuştu.

 

 

Abbas Irakçi , 15 milyar dolarlık  kredi  sağlanmadığı takdirde İran’ın taahhütlerini azaltma yönündeki adımların devam edeceğini söylemişti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =