Sivas Kongresi nedir: Sivas Kongresinde neler oldu, tarih açısından önemi!

 Sivas  Kongresi; Türk milletinin gücü , azmi ve istikrarıyla beraber ülkemizin topraklarını düşman elinden kurtarmak ve özgürlüğünü yeniden alabilmek  açısından  düzenlenen toplantıdır. T&

haber7
0

Mustafa Kemal Atatürk ün başkanlığında düzenlenen  Sivas   Kongresi  , Türk milletinin 1.Dünya Savaşı nın yıkıcı sonuçlarıyla beraber düşmanların eline geçen toprakların kurtarılması ve bağımsızlık mücadelesini tekrardan kazanmak için yapılan bir toplantı olma özelliği göstermektedir. Düşmanların işgal altında tuttuğu pek çok sayıdaki kilit yerleşim bölgesini kurtarma arayışı içerisinde olan Türk milletinin , asla pes etmeden gücünü , azmini ve istikrarlılığını bir kez daha ortaya koyarak geleceği etkileyen önemli kararlara imza attığı  Sivas   Kongresi  nedir? Vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığından asla ödün vermeden gerçekleştirilen , üstün milli irade örneğinin sergilendiği bir nitelik taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşuna zemin hazırlayan  Sivas   Kongresinde   neler  oldu? 

SİVAS KONGRESİ NEDİR?

Sivas Kongresi; 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında  Sivas  ta düzenlenen ve Birinci Dünya Savaşı ile beraber işgal altında bulunan Türk topraklarını kurtarmak ve Türk milletinin bağımsızlığını kazanması için gerçekleştirilen Türk Ulusal Hareketi toplantısıdır. Sivas  Kongresi  , Türk demokrasisinin bir dönüm noktasını oluşturur. Çünkü , bu kongre ulusal istenç ve ulusal meclis düşüncesini bütün memleketi kapsar duruma getirmiştir.

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =