Japonya'dan Fukuşima'daki radyoaktif suyla ilgili açıklama

Japon hükümeti , 2011'de deprem ve tsunaminin ardından 3 reaktörü hasar gören  Fukuşima  Nükleer Santrali'ne soğutma amaçlı pompalanan ancak halen tahliye edilmeyen suların kontrol altında olduğu ve kirli

haber7
0

Japon Dışişleri Bakanlığı ,  Güney Kore  hükümetinin konuyla  ilgili  endişeleri dile getirmesinin ardından başkent  Tokyo  da aralarında  Güney Kore  Büyükelçisinin de bulunduğu 22 ülkeden diplomatik temsilcinin katıldığı bilgilendirme toplantısı düzenledi. 

Toplantıda Japon yetkililer ,  Fukuşima   daki  soğutma suyunun santralin tasfiye çalışmalarına paralel olarak kontrollü şekilde tahliye edileceği konusunda güvence verdi.

Güney Kore yönetimi , santralin işletmecisi  Tokyo  Elektrik Enerjisi Şirketinin (TEPCO)  radyoaktif  su depolama kapasitesinin 2022 den itibaren dolacağını açıklamasının ardından bu konudaki endişelerini dile getirmişti.

Fukuşima Nükleer Santrali nde halen bine yakın tank içinde 1 milyon tondan fazla  radyoaktif  su muhafaza ediliyor. Tanklardaki  radyoaktif  içerikli suyun sel ve nükleer serpinti riskinin yanı sıra santraldeki temizleme çalışmalarını da engellediğine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar , suyun kontrollü olarak denize salınmasını savunurken , çevrede yaşayanlar buna karşı çıkıyor.

Japonya da 11 Mart 2011 de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami ,  Fukuşima  Nükleer Santrali nde  radyoaktif  sızıntıya neden olmuştu. Olayda santraldeki 4 nükleer reaktöründen 3 ü zarar görmüş , çevrede yaşayan on binlerce kişi  sızıntı  sonrası evlerini terk etmek zorunda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =