Marmaris'te 5 hektar kızılçam ormanı yandı

Muğla'nın  Marmaris  ilçesinde çıkan yangında 5  hektar   kızılçam   ormanı  küle döndü. Alevler , karadan 35 arazöz , havadandan da 12 helikopterin yaptığı toplam 80 sorti ile 200 ton bırakılması sonucu 1 ,

haber7
0

Marmaris-Muğla karayolunun 17 nci kilometresindeki Taşhan mevkiindeki makilik alanda , bugün saat 14.30 sıralarında başlayan  yangın  , rüzgarın da etkisiyle hemen bitişikteki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alana sıçradı.

Karayolunda seyir halindeki araç sürücülerinin alev ve dumanları fark edip , ihbarda bulunması üzerine bölgeye , 5 i Muğla , 7 si ise çevre illerden olmak üzere 12 söndürme helikopteri , 35 arazöz , 2 dozer , 5 su tankeri ve 200 orman işçisi sevk edildi.

Jandarma ekipleri de ,  yangın  bölgesinde trafik güvenliğini sağlayıp , araçların tek şeritten geçişini sağladı.

Yanan çam kozalaklarının patlamasıyla geniş bir alana yayılan alevlere 12 helikopter toplam 80 sorti yapıp , 200 ton su bıraktı. 35 arazöz de karadan alevlere müdahalede bulundu. Alevlerin yol kenarındaki iş yerlerine 500 metre kadar yaklaşması korkuttu.

RÜZGARIN SIK SIK YÖN DEĞİŞTİRMESİ ZOR ANLAR YAŞATTI

Ekipler , bu bölgede yoğunlaşarak alevlerin önünü kesti. Rüzgarın sık sık yön değiştirmesi nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandı.

Alevler 1 ,5 saatte söndürülürken , 5  hektar   kızılçam ormanı  zarar gördü.

Yangının , elektrik tellerinin birbirine değmesi sonucu çıktığı sanılırken , jandarma soruşturma ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =