Sahih-i Buhari 10 günde hatmedildi

İslam tarihi boyunca üzerinde en çok çalışılan eserlerden biri olan Sahih-i Buhari'nin tamamının kıraati 10 gün içinde okunarak ,  Hatim  merasimi gerçekleştirildi.

haber7
0

Hatim programı , Osmanlı döneminde camiler , kütüphaneler , karargahlar , türbeler , resmi kurumlar ve Daru l-Hadis açılışlarında uygulanan Buhari-i Şerif okuma geleneğine göre yapıldı. El-Yakubi nin okuduğu Sahih-i  Buhari   Hatim  merasimine katılan yaklaşık 500 öğrenciye icazet sertifikaları takdim edildi. İslam tarihi boyunca üzerinde en çok çalışılan eserlerden biri olarak gösterilen Sahih-i  Buhari  nin tamamının 10 gün boyunca okunduğu program , Edirnekapı Mihrimah Sultan Camisi nde gerçekleştirildi.

Mahmudiye Vakfı tarafından gerçekleştirilen programda Sahih-i  Buhari  , fıkıh ve hadis alanları başta olmak üzere İslami ilimlere genel itibarıyla hakim olan Şeyh Muhammed Ebu l Huda el-Yakubi tarafından hatmedildi.

Hatim programı Buhari-i Şerif okuma geleneğine göre yapıldı

Hatim programı , Osmanlı döneminde camiler , kütüphaneler , karargahlar , türbeler , resmi kurumlar ve Daru l-Hadis açılışlarında uygulanan Buhari-i Şerif okuma geleneğine göre yapıldı.

Edirnekapı Mihrimah Sultan Camisi nde başlayan  Hatim  , 10 gün boyunca sabah namazından yatsıya kadar devam etti. Sultan baskısının Şeyh el-Yakubi nin öncülüğünde hazırlanan tıpkı basımı üzerinden okuduğu program ,  Hatim  duası ve icazet takdimiyle sona erdi.

500 öğrenciye icazet ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =