"1915 Çanakkale Projesi"ne 11 ödül

 1915   Çanakkale   Projesi  aralarında PFI , Bonds&Loans , IJGlobal’in de olduğu dünyanın saygın kurumlarından 11 global finans ödülü kazandı.

haber7
0

Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme AŞ , açıklamasına göre , tamamlandığında dünyanın en geniş orta açıklıklı asma köprüsünü de içerecek , 2022 de hizmete açılması planlanan  1915  Çanakkale  Projesi  ve Otoyolu  Projesi  , finansman yapısıyla da dünyanın gündeminde bulunuyor.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen ve inşaat çalışmaları Türkiye den Limak ve Yapı Merkezi , Güney Kore den Daelim ve SK E&C şirketlerinin kurduğu ortaklık tarafından yürütülen  1915  Çanakkale  Projesi  , çoklu finansman yapısı ile dünyadaki sayılı projeler arasına girdi. Yapım ve işletme olmak üzere toplam sözleşme süresi 16 yıl 2 ay 12 gün olan proje için 3 milyar avro dan fazla yatırım yapılması bekleniyor. 10 farklı ülkeden toplam 25 banka ve finans kuruluşundan kredi sağlayan 1915Çanakkale  Projesi  aralarında PFI , Bonds&Loans , IJGlobal in de olduğu dünyanın saygın kurumlarından 11 global  finans ödülü  kazandı.

Projenin finansmanı için 2018 Mart ayında 2 ,265 milyar avro tutarında beş yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 15 yıl vadeli kredi sağlandı. Bu kredinin yüzde 70 lik kısmı 19 yabancı banka ve finans kuruluşu , yüzde 30 luk kısmı ise Akbank , Finansbank , Garanti Bankası , İş Bankası , Vakıflar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =