Ve ışık göründü! Tam 1230 metre uzunluğunda...

 Hasankeyf  ile Gerçüş arasındaki bağlantıyı sağlamak üzere yapımı devam eden çift yönlü toplam bin 230  metre  uzunluğundaki tünelde  ışık  göründü.

haber7
0

Ilısu Barajı ve  HES  Projesi nden etkilenen Hasankeyf te , Üçyol köyü mevkisinde 30 milyon lira bütçeyle yapımı süren çift yönlü , toplam bin 230  metre  uzunluğundaki "Hasankeyf Tüneli”nde sona yaklaşıldı.

Batman Valisi Hulusi Şahin , beraberinde AK Parti Batman İl Başkanı Akif Gür ,  Hasankeyf  Kaymakamı Haluk Koç ve  Hasankeyf  Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen ile "ışık göründü" törenine katıldı.

Tünelde incelemede bulunan ve çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Şahin , operatör desteğiyle iş makinesi kullanarak tüneldeki duvarda delme işlemini gerçekleştirdi.

Burada açıklamada bulunan Vali Şahin , Ilısu projesinin çok önemli ayaklarından birinin daha tamamlamak üzere olduğunu söyledi.

Yapımı devam eden tünelde çok kısa bir sürede ışığın göründüğünü belirten Vali Şahin , şöyle konuştu:

"6 ay gibi çok kısa bir süre içerisinde bu kadar büyük bir projeyi bu seviyeye getiren Karayollarımızın çok kıymetli Genel Müdürlüğüne ve Bölge Müdürlüğümüze , yüklenici firmaya ve işçilerimize teşekkür ediyorum. Gördüğünüz gibi bu tünel 12  metre  yüksekliğinde , 9  metre  eninde ve 2 x 2 şeklinde olacak.

Bu tünel Gerçüş ve Midyat yolunun bir parçası olacak. Tahmin ediyorum sanat yapıları ve diğer çalışmalarla beraber birkaç ay içerisinde bu tünelimiz de tamamen hizmete ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =