Rusya ve İran: Türkiye'nin güvenli bölge endişelerini anlıyoruz

 Rusya  Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov  , Türkiye'nin Suriye'de ABD ile  güvenli   bölge  kurma çalışmalarını takip ettiklerini belirterek , "Türkiye'nin , sınırlarında güvenliğinin sağlanması konusu

haber7
0

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile  İran  Dışişleri Bakanı Cevad Zarif , başkent Moskova daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İran Nükleer Anlaşması na ilişkin değerlendirmelerde bulunan  Lavrov  , ABD nin anlaşmadan çıktıktan sonra  İran  dan anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesini istediğini hatırlattı.

ABD nin bölgedeki ortaklarıyla İran ı kışkırtmaya çalıştığını söyleyen  Lavrov  ,  İran  ın anlaşmadan doğan yükümlülüklerinin bazılarını askıya almak için attığı adımları çok iyi anladıklarını dile getirdi.

Lavrov , "Bütün bu adımlar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından onaylanan bu anlaşmaya yönelik ABD nin kabul edilemez adımlarının doğrudan sonucudur." ifadelerini kullandı.

Türkiye nin  Suriye  de ABD ile  güvenli bölge  kurma çalışmalarına ilişkin bir soruya  Lavrov  , "Burada bir kaç kriteri vurgulayabilirim. (Suriye de) Askeri çatışmanın azaltılmasına , halkın çektiği acının hafifletilmesine , insani yardım için gerekli şartların oluşturulmasına ve durumun siyasi çözüme kavuşturulmasına yardımcı olan her türlü anlaşmayı destekliyoruz." yanıtını verdi.

Türkiye nin ABD ile  güvenli bölge  kurma yönündeki çalışmalarını takip ettiklerini dile getiren  Lavrov  , şunları kaydetti:

"Türkiye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =