Türkiye'ye çok sert tepki göstermişti! Lübnan'dan yeni açıklama

Lübnan Dışişleri Bakanlığı , Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın  Osmanlı  dönemini hedef alan skandal ifadelerinin ardından 'Cumhurbaşkanı'nın yaşanmış bazı tarihi hadiseleri dile getirdiğini ve iki ülke halklarını

haber7
0

Lübnan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada , Avn ın  Osmanlı  döneminde yaşanmış bazı hadiseleri dile getirdiği savunularak , bunun iki ülke halkları tarafından geride bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada , "Türkiye Dışişleri Bakanlığının ,  Lübnan  ın 100. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Cumhurbaşkanı  Mişel Avn  ın yaptığı konuşmaya ilişkin tepkisinin hayretle karşılandığı" ifade edildi.

Lübnan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında , şu ifadelere yer verildi:

"Gelecekte siyasi ve ekonomik ilişkilerini en iyi düzeyde tutmaya istekli  Lübnan  ve Türk halkları , söz konusu gelişmeleri aşmıştır. Her iki halkı , ayıran değil bir araya getiren ortak noktalar var. Büyük ortak zorluklarla karşı karşıya oldukları için iki ülkenin ayrılma değil birlikte hareket etmesi gerekiyor."

Türkiye ve  Lübnan  ilişkilerinin abartılmış bir tepkiden daha derin ve büyük olduğu dolayısıyla Türkiye Dışişleri Bakanlığının , Cumhurbaşkanı Avn a yönelik üslubunun reddedildiği ve bu hatanın düzeltilmesi gerektiği iddia edildi.

Açıklamada , bunun düzeltilmesi ve her iki ülke ilişkilerinin zarar görmesini önlemek için diplomatik usullere göre gerekli adımların atılacağı kaydedildi.

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞININ AÇIKLAMASI

Türkiye ,  Lübnan  Cumhurbaşkanı  Mişel Avn  ın  Osmanlı  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =