Katalonya Hükümet Başkanı emre itaatsizlikten yargılanacak

İspanya'nın doğusundaki  Katalonya  Özerk Yönetiminin  Hükümet   Başkanı  Quim Torra'nın ,  İspanya  devletinin kurumlarına itaatsizlik suçlamasıyla 25-26 Eylül'de yargılanacağı açıklandı.

haber7
0

Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesinden (TSJC) yapılan açıklamaya göre , Torra hakkındaki dava ,  Katalonya  Özerk Yönetimi Parlamentosunun yaz döneminin ardından açılacağı 25 Eylül ile 26 Eylül tarihinde görülecek.

Savcılık ,  İspanya  da 28 Nisan da yapılan genel seçimler öncesinde Merkez Seçim Komitesi nin getirdiği yasaklara , ayrılıkçı girişimlere destek vermek için uymayan Torra hakkında , 1 yıl 8 ay kamu görevinden men ve 30 bin avro para cezası talep ediyor.

Katalonya da bağımsızlık yanlısı girişimlerden dolayı yargılanan veya yurt dışına kaçan Katalan siyasetçilere destek için kamu binalarına asılan sembollerin kaldırılması talimatına seçim yasakları sürecinde uymayan Torra , bunların "demokratik bir hak ve ifade özgürlüğü" olduğunu savunmuştu.

Katalonya da ayrılıkçı siyasi partilerin temsilcilerinin yönetimindeki kamu binalarında uzun süredir , bağımsızlık girişiminin sembolü olan sarı kurdelalar ve "Sürgündeki ve tutuklu siyasetçilere özgürlük" yazılı pankart asılı bulunuyor.

Merkez Seçim Komitesi , siyasi propaganda niteliğinde olduğu gerekçesiyle seçim kampanyası sürecinde kamu binalarından bu sembol ve pankartların kaldırılması talimatını vermişti.

KATALONYA SORUNU

İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından yasa ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =