Arap Parlamentosundan Kudüs çağrısı

 Arap  Parlamentosu , Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararı alan Okyanusya ülkesi Nauru ve Kudüs'te ticari temsilcilik açan  Honduras  yönetimlerini tutumlarını gözden geçir

haber7
0

Arap  Parlamentosundan  yapılan yazılı açıklamaya göre , Kudüs te ticari temsilcilik açan Honduras Demokratik Cumhuriyeti ve Kudüs ü "İsrail in başkenti" olarak tanımayı kararlaştıran Nauru Cumhuriyeti yönetimlerine yazılı mesaj gönderilerek tutumlarını gözden geçirmeleri çağrısında bulunuldu.

İki ülke yönetimi tarafından alınan kararların "uluslararası yasalara aykırı ve sorumsuz politikalar" olarak değerlendirildiği mesajlarda , bu tür tutumların  Arap  halkları ve devletlerince reddedildiği kaydedildi.

Mesajlarda , Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun dünya ülkelerine yönelik 21 Aralık 2017 tarihli "Kudüs te diplomatik temsili bulunan kurumlar açılmaması çağrısı" da hatırlatıldı.

Nauru yönetimi , geçen hafta Kudüs ü "İsrail in başkenti" olarak tanıma kararı almış ,  Honduras  ise dün Kudüs te ticari temsilcilik açmıştı.

2018 yılında ABD nin ardından Orta Amerika ülkesi Guatemala da büyükelçiliğini Tel Aviv den Kudüs e taşımıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =